Birdwatching

Autorská dílna – Galerie Reistna ve Valticích otevírá nové projekty a možnosti (7.6.2013)

Galerie Reistna ve Valticích otevřela nový prostor, který žije, tepe a dýchá uměním všeho druhu – působí na diváky skrze sochy, keramiku, obrazy, grafická díla, hudbu, setkání se zajímavými lidmi na besedách, výtvarné projekty všeho druhu. Nápady, které se začínají rodit, připomínají kvetoucí lotosový květ – jsou voňavé nadšením a svěžestí, odvahou a radostí. Proč mě napadá srovnání právě s lotosovým květem? Je symbolem znovuzrození, krásy, života, štěstí, čistoty a duchovnosti, symbolem harmonie. A proč právě tyto hodnoty neoslavit návštěvou galerie? Tato galerie je jiná, je propojující, sdílející, kontaktní, otevřená, je usměvavá a vlídná, zde je možné cítit se dobře, galerie otevřela prostory i jako příjemná kavárna.

O tom všem svědčí i projekty, které spolu souvisí. Autorská dílna, jejichž smysl spočívá v tom, že konkrétní umělec keramik v plně vybavené keramické dílně, které je součástí galerie, pracuje a tvoří společně v debatě s diváky i s náhodnými kolemjdoucími, kteří mohou sledovat umělce při tvorbě. Dochází tak ke spojení tvůrčí práce výtvarníka s námi ostatními, k obohacení, zastavení se, zamyšlení a přijetí nových zkušeností. Tato setkání mohou přinášet nová nevšední přátelství.

Jedni z prvních vlaštovek tohoto netradičního pojetí galerie byli studenti umělecké školy, kteří vytvořili projekt stavby experimentální pece, ve které provedli samotný výpal artefaktů, které si vytvořili v keramické dílně galerie.

V současné době se můžete v Galerii Reistna setkat osobně s umělci zvučných jmen jako jsou pan Jan Jánský a pan Andrej Knjaževič.

Jan Jánský, rodák z Třebíče, se inspiroval ve své tvorbě dávnými civilizacemi a prací řemeslníků 17. -19.století. Věnuje se řemeslu keramika-hrnčíře. Postupně proniká do tajů výroby kameniny a porcelánu, v pecích pálí dřevem. Výpaly dřevem si zvolil jako svůj hlavní řemeslný podpis. V jeho ateliéru najdeme, jak malé čajové soupravy, tak i velké interiérové a exteriérové objekty vytvářeny na hrnčířském kruhu s důrazem na kvalitní řemeslné zpracování. Tvoří v Brně, Dolních Kounicích a Valticích.

Další umělec Andrej Knjaževič se narodil se v roce 1982 v Běloruském městečku Ivěněc, jenž je střediskem keramické výroby s 500 letou tradicí. Keramice se věnuje od roku 1997. Jeho inspirace pramení z tvořivosti předků a současné umělecké tvorby. Pracuje s modelářskou a točířskou technikou s důrazem na kvalitní zpracování povrchů svých děl. Keramiku považuje jako jednu z věcí, která neuznává mezinárodní hranice, jazykové či žádné jiná omezení.

Těmito slovy by mohla být vyjádřena i koncepce a směřování Galerie Reistna ve Valticích – umění pro život a život pro umění.

Mgr. Jana Tichá

Odkaz na fotogalerii